Twitch’de Nasıl Yayın Yapılır? Partnerlik Nedir? Abone Nasıl Kasılır?

Twitch’de Nasıl Yayın Yapılır? Partnerlik Nedir? Abone Nasıl Kasılır?

Twitch’de Nasıl Yayın Yapılır? Partnerlik Nedir? Abone Nasıl Kasılır?

                Twitch ’de nasıl yayın yapılır konusuna değinmeden önce kısaca Twitch platformundan ve kazançlardan bahsedelim. Kuruluş amacı ilk başlarda oyun oynayan kişilerin, oyunu farklı insanlara izletmek üzerine olsa da günümüzde Twitch kontrolden çıkmış durumda. Oyun yayınlarının yanı sıra pek çok kategoride yayın yapılıyor. Hatta seçim kampanyaları bile genç nüfusa ulaşılması için Twitch üzerinden yürütülüyor.

Canlı yayın yapan yayıncılar ise izleyicilerden gelen bağışlar ve sponsorluk anlaşmaları ile oldukça güzel paralar kazanıyor. Yeni çıkan oyunların dağıtımcıları, yüksek aboneli kanallar ile anlaşıp kendi oyunlarını oynattırıyor, sırf oynansın diye binlerce dolar ödüllü turnuvalar düzenleyip, bu turnuvaları Twitch üzerinden canlı yayınlatıyorlar.

Sponsorluk ve Twitch Hype sayesinde popüler olan oyunların başını tabi ki Fortnite çekmektedir. Yayıncılara aylık ödeme yaparak belirli sürelerde oyunu oynamaları için anlaşmalar imzalayan Fortnite, Twitch hype sayesinde bütün dünyada popüler olmayı başardı. Yayıncılar ise turnuvalar ve sponsor anlaşmaları sayesinde binlerce dolar kazanırken farklı ülkeleri bedava gezme şansını yakaladılar. Aynı durum Pubg ilk piyasaya çıktığı dönemde de oldu.

                Yayıncılar Twitch üzerinde yaptıkları yayın kayıtlarını editleyerek YouTube ve Instagram sayfalarında paylaşarak hayran kitlesini buralara kaydırdı ve gelirlerini bu şekilde katlamaya devam ettiler. Bazı yayıncılar ise Facebook’un anlaşmalarını değerlendirip aylık belirli ücretler karşılığında Twitch yayıncılığını bırakıp Facebook yayıncılığına geçiş yaptılar.

Twitch’de Partnerlik Nasıl Alınır?

                Twitch partnerliği almak oldukça zordur. Ciddi anlamda emek, zaman ve para harcanması gerekir. Ya da partnerlik almış bir kanalı satın alarak sorunu direkt çözebilirsiniz. Partnerlik almak için gerekenler ise aşağıdaki gibidir.

·     -     Yayın yaptığınız toplam süreçte ortalama izleyici sayısını 500 ve üzerine çıkartmış olmanız gerekir. Yani bir günde 500 ve üzeri izlenmeniz etkilemiyor. Yayınlarınızın genellikle 500 üzerinde izleniyor olması gerekir.

·    -     Haftada en az kaç kere yayın yapıyorsunuz? Düzensiz ve kafanıza göre yayın açan, hangi günlerde ve saatlerde yayın yaptığı belli olmayan bir yayıncıysanız partnerlik almanız oldukça zorlaşacaktır. Bu nedenle en az üç gün yayın açın ve belirli saatler arasında yayın yapmaya çalışın. Örneğin yayın günleriniz “Cuma, Pazar, Çarşamba” günleri olabilir. Saatleri ise 19.00 – 02.00 arasında seçebilirsiniz. Genellikle en fazla izleyici bu saatler arasında aktif oluyor. Ayrıca Twitch kullanım koşulları gibi pek çok şartı kabul etmeniz gerekir.

·    -     Youtube kanalı üzerinden de Twitch Partnerliğe başvurabilirsiniz. Videolarınız ortalama 15.000 kişi ve üzeri izleniyorsa veya kanalınız 100.000 kişi ve üzeri aboneye sahipse Twitch’de partnerlik alabilirsiniz. Bu iki şarttan birini sağlamanız yeterli.

    -   Partnerlik bütün üyelere açık bir oluşumdur. Yayıncılığa başlayan, bu alanda emek veren ve kitle edinmiş herkes başvuru yapabilir. Onaylanan kişiler ise gelen abonelerden belirli bir pay almaktadır. Ancak yayıncıların asıl geliri sponsorluk anlaşmaları ve bağışlardır.

Twitch’de Nasıl Yayın Yapılır?

Twitch’de yayıncılık yapacaksanız mutlaka kullanmanız gereken program OBS Studio’dur. Arayüzü ve kanal entegrasyonlarını ufak araştırmalar ile kusursuz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bütün ayarlamaları halledip, Twitch’de üyelik oluşturduktan sonra yayıncılığa başlayabilirsiniz. Kanalınız belirli izlenme almaya başladığı zaman mutlaka Discord sunucusu ve bağış linkleri almalısınız.

Twitch’de Abone ve İzlenme Nasıl Kasılır?

                Twitch’de izlenme ve abone kasmak oldukça zordur. Kitleyi kendinize çekmeli, alıştırmalı ve yayına dahil etmelisiniz. Ancak tüm bunlar için hitap ettiğiniz kitlenin sizden haberi olması gerekir. Bunu yapmak ise oldukça masraflıdır. Eğer ciddi şekilde yayıncılığı meslek edinmek istiyorsanız size yapmanız gerekenleri detaylıca sıralıyoruz. Aşağıdaki başlıkları eksiksiz yerine getirirseniz, düzgün bir bütçe ayırırsanız kısa zamanda yüksek kitleye sahip yayıncılar arasına girersiniz.

Twitch’de Yüksek İzlenme İçin Yapılması Gerekenler

                Twitch’de yüksek izlenme ve abone için büyük reklam kampanyaları yürütmeniz gerekir. Bu reklam kampanyalarını bütün sosyal medya üzerinden yapmalısınız. Fiyat konusuna gelecek olursak bu sizin yapacağınız kampanya ve alacağınız hesaplara göre değişir.

·     -    Twitch profilinizi düzenlerken mutlaka bir grafik hizmetinden yararlanın. Bağış, tanıtım ve bio kısımlarını bir grafiker tutarak bu kişilere tasarlattırın. Oldukça profesyonel görünmelisiniz.

·      -   Instagram, Twitter, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yüksek takipçili, oyun kategorisinde paylaşım yapan hesapları ve sayfaları mutlaka toplayın.

·       -  Facebook mizah ve oyun gruplarını satın alın. Buralarda kendi yayınlarınızı tanıtın, kitleyi kendinize çekmeye çalışın.

·       -  Instagram, Facebook, Youtube’de twitch ile alakalı paylaşım yapan, yüksek abone ve izlenmeye sahip kanal/sayfa yöneticilerine para karşılığı kendi yayınlarınızdan kesitler paylaştırın.

·       -  Benzer kategoride yayın yaptığınız yayıncılara para karşılığı kendi reklamınızı yaptırın, yayınlarına katılın, beraber oyun oynayın.

·       -  Bol bol polemik çıkartın. Twitch kitlesi polemiğe bayılır. Sıkça kavga ve polemik çıkartın ancak herhangi bir yasaklama almayacak şekilde konuşun. Polemiklere önceden hazırlanın, mümkünse yazılı olarak çalışın. Daha sonra polemik çıkartın ve büyümesini bekleyin.

·       -  Mutlaka izlenme satın alın. Çünkü kimse 5-10 izlenmesi olan kişileri merak edipte açarak izlemez. Aylık paketler olarak satılan izlenmelerde ilk başlarda 20-25 izlenme ile başlayın. Zamanla 250-500 arası izlenme satın alın. Bu şekilde merak uyandırır ve izleyici elde edersiniz.