Facebook Adbreaks Nedir? Nasıl Başvurulur?

Facebook Adbreaks Nedir? Nasıl Başvurulur?

Facebook Adbreaks Nedir? Nasıl Başvurulur?

                Facebook Adbreak, Facebook’un YouTube’a karşı geliştirdiği sosyal medya reklamlarıdır. Sosyal medya platformlarının devi olan Facebook Grubu, bünyesinde Instagram ve Whatsapp’ı da barındırır. Milyonlarca kullanıcının tercih ettiği Facebook, günümüzde ülkemizde ve diğer ülkelerde popülerliğini yitirmeye başladı. Bu nedenle farklı arayışlara giren Facebook, sürekli geliştirmeler ve yenilikler ile tekrar eski popülaritesini kazanmaya odaklanıyor. Bu nedenle pek çok ülkede yatırım yapan Facebook, son olarak Türkiye’de Adbreaks reklam modelini aktif etti. Facebook yayıncıları Adbreaks ile paylaşım yaptıkları videolara reklam alabiliyor, YouTube göre daha yüksek gelirler elde edebiliyorlar.

                Facebook geçtiğimiz aylarda yaptığı bir diğer hamle olan Streamerleri çekmek için geliştirdiği canlı yayın özelliği ile gündem olmuştu, Twitch’de yayın yapan pek çok büyük yayıncıyı kendi bünyesine çekmeyi başarmıştı. Bu yayıncılara devasa ödemeler yapan Facebook, aynı hamleyi YouTube kanalları için yapabilir. Farklı sosyal medya ağlarında popülarite kazanan fenomen kişiler için de bu teklifler geçerli olabilir. Ayrıca Facebook’da aktif olarak sayfa yöneticiliği yapan pek çok kişi şimdiden gelir elde etmeye başladı.

 

Facebook Adbreaks ile Nasıl Gelir Elde Edilir?

                Facebook Adbreaks nedir? Yayıncılar için getirilmiş yeni bir para kazanma özelliğidir. Eğer bir sayfa sahibi değilseniz bu imkandan yararlanamazsınız. Yüksek etkileşimi olan sayfalar, video paylaşımı yaparak bu videolara reklam alır ve reklamlar üzerinden yüksek miktarlarda gelir elde ederler. Henüz yeni bir özellik olmasına rağmen kısa sürede pek çok içerik üreticisi bu özelliği keşfetti ve hızlıca kullanmaya başladı. Öncesinde ise Facebook Instant Article ile zaten kazanç sağlayabilen yayıncılar, şimdilerde Adbreaks özelliğine yoğunlaşmış durumda.

                Facebook Adbreak başvuruları kısa süre önce aktif edilse de bazı sayfalarda başvuru kısmı görünmüyor. Ancak bu sayfalarda başvuru yapabiliyorlar. Başvurusu onaylanan yayıncılar ise paylaştıkları videolar üzerinden Dolar veya Türk Lirası olarak ödeme alabiliyorlar. Sayfalarında paylaştıkları Facebook video içi reklam ise izlenme sayısına ve sayfanın takipçisine göre gelir artışı gösteriyor.

Facebook Adbreaks Başvuru Şartları

                Facebook Adbreaks gelir modelinden herkes faydalanamaz. Sayfalarınızın bazı şartları yerine getirmesi ve uygunluğunun kontrol edilmesi gerekir. Sonrasında ise başvurunuzu gerçekleştirebilir, onaylandığı taktirde Facebook Adbreak başvuru şartlarını yerine getirerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

* Facebook Adbreaks Başvuru Şartları

1.     -  10,000 Takipçi ve Üstü Olmanız Gerekir.

- Sayfanızı takip eden kullanıcı sayısı minimum 10.000 ve üzeri olmalıdır.

2.       - 3 Dakikalık Videolarınız En Az 1 Dakika Görüntülenmelidir.

- Son 2 ay içerisinde (60 Gün) en az 3 dakikalık videolardan 30,000 adet 1 dakika görüntülenme, izlenme almış olmanız gerekir.

3.       - Etkileşim Şartlarını Karşılamanız Gerekir.

- Son 60 gün içinde yapmış olduğunuz paylaşımların 15.000 ve üzeri etkileşim almış olması gereklidir.

4.      - Dakika Görüntülenmesi

- Son 60 günde paylaştığınız tüm videoların izlenmesi toplamda 180.000 dakika ve üzeri olmalıdır.

 

Facebook Hayran Abonelikleri

                Facebook Adbreak uygulaması ile beraber Hayran Aboneliği de aktif edilmiştir. Sayfanız için bir abonelik ayarlaması yaparak, aboneler üzerinden aylık düzenli gelir elde edebilirsiniz. Abonelik fiyatlarını istediğiniz gibi seçebilir, size destek olmak isteyen kullanıcıları bu aboneliklere yönlendirebilirsiniz.

                Abonelik sistemi Twitch’de bulunan abonelik sistemine benzemektedir. Sayfanızı takip eden kullanıcıları kolayca abonelik butonuna yönlendirebilir, size destek olmasını sağlayabilirsiniz. Henüz kesintiler hakkında Facebook’tan net bir bilgi gelmese de çok yüksek olmayacağını düşünmekteyim.

                Sayfanız yukarıdaki şartları karşılıyorsa hem “Hayran Abonelikleri” hem de “Facebook Adbreaks” uygulamasını sayfanızda aktif edebilirsiniz. Başvuru için aşağıdaki linki arama çubuğuna kopyalayınız.

 Facebook Adbreaks Başvuru

Daha sonra “See Status” butonuna tıklayarak başvuru sürecini başlatın.

 

Başvuru sürecinde sıkıntı yaşayan kişiler aşağıdaki videoyu izleyebilirler.

 

Facebook Adbreaks Odalı Sayfa Kurmak

Facebook Adbreaks odaklı bir Facebook sayfası kurmak istiyorsanız içerik buna uygun olmalı. Sürekli video paylaşımı yapılmalı, hatta video paylaşım sayfası olmalı. Kuracağınız sayfa da Twitch yayınlarından kesitler, YouTube kanallarının popüler içeriklerinden kesitler, haberler gibi pek çok alanda video ekleyip paylaşabilirsiniz. Ayrıca tiktok video derlemeleri de yardımcı olacaktır. Video odaklı sayfaların Adbreaks geliri elde etmesi oldukça kolaydır.